تابلوسازی در سراسر ایران
5 (1)

تابلوسازی در تهران
حروف برجسته

تاریخچه تابلوسازی در سراسر ایران

در فرایند شناسایی، انتخاب و سفارش تابلوی دلخواه برای سردر مغازه، فروشگاه و فضای داخلی کسب ‌و کار حتما پیش می‌آید که توجهتان جلب پیشینه آنچه انتخاب می‌کنید شود.

هر چه اهل جست‌ و جو و آگاهی بیشتری باشید و از سوی دیگر کیفیت، زیبایی و جذابیت، مقاومت و درنهایت محبوبیت تابلوی سفارشی شما بالاتر و بهتر باشد به این فکر می‌کنید که این زیبای مقاوم و تأثیرگذار چه گذشته‌ای داشته که حالا تا این حد پیشرفت کرده و در دل کسبه و انواع کسب و کارجایگاه مخصوص خود را پیداکرده است.

قصد دارم معرفی کوتاه و ساده و البته دل‌نشینی از تاریخچه تابلوسازی در سراسر ایران برایتان بنویسم و در ادامه فهرستی از برترین تابلوسازان کشور را در اختیار شما بگذارم. امیدوارم این مقاله در مسیر انتخاب نهایی شما مفید باشد.

کوزه سرنوشت‌ ساز

تابلوسازی جهانی در ابتدا با طراحی مصریان روی کوزه‌ها راه خود را پیدا کرد و به ‌قول‌ معروف پا به عرصه وجود گذاشت؛ بعد از آن، این صنعت چاپ گوتنبرگ بود که دنیای تابلوسازی در جهان و پس ‌از آن تابلوسازی در سراسر ایران را گسترده‌تر، حرفه‌ای‌تر و زیباتر کرد.
هرچه این انقلاب صنعتی پیشرفت می‌کرد، کسبه و اهالی کسب‌وکار، چه کوچک و چه بزرگ، شناخت بهتر و عمیق‌تری نسبت به قدرت تأثیرگذار تابلو بر روند توسعه کارشان به عنوان هویت بصری کسب و کارخود پیدا می‌کردند و با ظهور صنعت لیتوگرافی و در ادامه آن، صنعت عظیم چاپ دیجیتال، دوستداران تبلیغات محیطی و کسب‌وکار با دنیای شگفت‌انگیز و گسترده‌ای روبه‌رو شدند و این‌گونه بود که یک کوزه ساده، سرنوشت تبلیغات محیطی در جهان را به زیبایی تغییر داد.

 

تابلو سازی در ایران

صنعت تابلو سازی در سراسر ایران از دهه چهل شمسی فراگیر شد و کاسبان و مردم بازار قصه کسب ‌و کارشان را روی اجسامی مثل چوب، فلز، سنگ و پارچه حک کردند تا همه، بهتر از کسب ‌وکار آن‌ها باخبر شوند.

تصور کنید که تا پیش‌ازاین، خوشنویسان شهر، روی کاغذ، در مورد کسب ‌و کار سفارش شده خطاطی می‌کردند یا پیام‌ها و تبلیغات مردم و کسبه روی چوب و پارچه و سفال نقش می‌بست.

 

 

این کار تا زمان شکل‌گیری صنعت چاپ و انتشار در کشور و تولد اولین تابلوهای نئونی ادامه داشت و هرچه ایران با صنعت جهانی تابلوسازی بیشتر آشنا شد، دردسر استفاده از این تابلوهای نئونی که نیاز به شارژ هر باره گاز نئون داشتند با ورود تابلوهای چلنیوم جبران شد.

اگر بخواهم سیر توسعه صنعت تابلوسازی در سراسر ایران را فهرست‌وار تقدیم شما کنم به شرح زیر خواهد بود:

 

خوشنویسی روی پارچه و کاغذ

این روش تبلیغات محیطی، ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین ابزار بود که به دلیل آسیب‌پذیری بالا در برابر شرایط محیطی و جوی( تابش آفتاب، وزش باد و بارش باران و برف) به‌تدریج از عمر محبوبیتش کاسته شد.
البته تابلونویسی با روش خطاطی روی اجسامی مثل پارچه هنوز هم مرسوم است ولی عمومیت و ماندگاری چندانی در حوزه کسب‌وکار در بلندمدت ندارد.

تابلو شیشه‌ای و تابلو نئون

نسل بعدی تابلوهای فروشگاهی و تبلیغاتی، با بزرگ‌ترین نقطه‌ضعفشان یعنی مقاومت پایین در برابر فشار و ضربه، صحنه رقابت را ترک کردند. لزوم شارژ دوباره و مرتب گاز نئون در تابلوهای نئونی دردسر دیگری بود که علاوه بر کاهش تدریجی یکنواختی سطح تابلو، کار زمان‌بری هم به شمار می‌آمد.

 

تابلو نئون
تابلوسازی نئون

 

تابلو چلنیوم

چلنیوم یا حروف برجسته در واقع انقلاب تابلوسازی در جهان و همچنین تابلوسازی در سراسر ایران است. محبوبیت این نوع تابلو به دلیل زیبایی چشمگیر، مقاومت و طول عمر بالا، جذابیت بصری و تنوع رنگ و شکل حروف است و همچنان در بین انواع تابلوهای مدرن، حرف اول را می‌زند.
ازجمله تابلوهای چلنیوم محبوب در صنعت تبلیغات می‌توان به تابلو چلنیوم ساده، تابلو چلنیوم ستاره‌ای، چلنیوم لترمکس، چلنیوم کریستالی و چلنیوم الماسی اشاره کرد.

 

تابلو چلنیوم
آموزش حرفه ای ساخت چلنیوم

 

تابلو ترموود

با شناخت بهتر عوامل محیطی و تلاش برای غلبه بر قدرت آن، استادکاران تصمیم به ساخت نوعی چوب فشرده بدون رطوبت می‌گیرند. این نوع چوب ظاهری نیم‌سوخته و چشمگیر دارد که یکی از دلایل محبوبیتش در هنر تابلوسازی همین ویژگی منحصربه‌فرد آن است.
ناگفته نماند که این نوع تابلو در مناطق شرجی ایران یا مناطقی که اختلاف دمای فاحشی دارند طرفدار دارد که دلیل آن، مقاومت بالای محصول در برابر شرایط جوی است.

 

لایت باکس استیل
تابلو استیل طلایی و ترموود

 

تابلو و تغییرات جوی

برای انتخاب تابلوی مورد نظر باید به باز و بسته بودن فضا و آب ‌و هوای محیط توجه کرد. این موضوع در ایران که کشوری چهارفصل با تغییرات جوی متنوع و گاهی شدید و آسیب ‌زننده است اهمیت بسیار زیادی دارد.

در صورتی‌ که که با انواع تابلوها در صنعت ترقی‌ خواه تابلوسازی در سراسر ایران آشنا باشید می ‌توانید به‌راحتی تابلوی مورد نظر خود را سفارش بدهید که در این مسیر از مشاوره و راهنمایی کارشناسان و استاد کاران متعهد نباید غافل شد.
قصد دارم تا در ادامه، تابلوهای تبلیغاتی معمول و شناخته‌ شده را با ذکر میزان کاربری و محبوبیت معرفی کنم و شما کارفرمای عزیز می‌توانید ضمن درنظر گرفتن این فهرست مقایسه‌ ای، انتخاب مناسب و منطقی با توجه به محل کسب خود در هر نقطه کشور داشته باشید:

تابلو چلنیوم

● نوع: حروف برجسته
● ترکیب: پلیمر پلکسی گلس و چلنیوم
● ویژگی‌ها: زیبایی استثنائی، مقاومت بسیار بالا در هر شرایط محیطی و جوی کشور، مقاوم در برابر نفوذ آب
● کاربری: مناسب برای تبلیغات محیطی فروشگاهی، نصب در مجتمع تجاری و فضاهای باز
● میزان محبوبیت: بسیار زیاد

تابلو پلاستیک

● نوع: پلاستیک
● ترکیب: پلاستیک و پلیمر پلکسی
● ویژگی‌ها: برخلاف تابلوی چلنیوم که ظرفیت نورپردازی برای حروف برجسته روی تابلو را دارد، برای نورپردازی این تابلو باید از پروژکتور جداگانه استفاده کرد.
به دلیل ویژگی چسباندن پلاستیک روی سطح، این مدل مقاومت و طول عمر پایینی دارد.
● کاربری: مناسب برای محیط‌ های بسته
● میزان محبوبیت: کم

 

حروف پلاستیک
حروف پلاستیک

تابلو فلزی

● نوع: فلزی و مقعر
● ترکیب: فلز
● ویژگی‌ها: ویژگی مهم این تابلو فلزی بودن آن و پیاده‌سازی یا به عبارتی جداسازی حروف با دستگاه لیزر از سطح فلزی است به صورتی که حروف به شکل مقعر دیده می ‌شوند.
شست و شوی این نوع تابلو و زدودن آلودگی از آن بسیار ساده است.
● کاربری: تابلو فلزی نور را از خود عبور نمی ‌دهد پس به دلیل خاصیت انعکاسی، مناسب فضاهایی با نور کافی هستند. تابلوهای فلزی را در دفاتر، بیشتر استفاده می‌کنند.
● میزان محبوبیت: معمولی

 

تابلوی فلکسی فیس

● نوع: فلکس
● ترکیب: پارچه از الیاف مخصوص با کلاف آهنی
● ویژگی‌ها: ساده و بدون جذابیت‌های بصری، بسیار ارزان، تغییرات جوی و بعضا شدید در کشور باعث ظهور چین ‌خوردگی و به هم خوردن ظاهر تابلو می‌شود و به همین دلیل طول عمر پایینی دارد، فاقد نورپردازی داخلی که باید از پروژکتور برای پرداخت نور آن استفاده کرد.
● کاربری: مناسب کسب ‌و کارهای کوچک و نوپا یا تبلیغات موقت در فضای شهری یا بسته
● میزان محبوبیت: معمولی

تابلو فلکسی فیس شاتل
اجرای تابلو نمایندگی فروش شرکت شاتل

برند برتر تابلو سازی در ایران

بدون تردید صنعت تابلوسازی در سراسر ایران روند رو به رشد قابل‌ توجهی داشته است که با وجود فضای رقابتی و ورود فنّاوری های جدید ساخت و نصب تابلو، ایران در رتبه چهارم از فهرست رقبای تابلوسازی در جهان قرار گرفته است.
تابلوسازی رنگین رسانه برند برتر تابلو سازی در ایران بوده که در شهر های مختلف ایران فعالیت می کند. بسیاری از شرکت ها، سازما ها و کسب و کارهایی که سراسر ایران دارای شعبات هستند نیز تابلو سازی خود را به شرکت رنگین رسانه سپرده تا کار به بهترین کیفیت انجام شود.

از خدمات این مجموعه میتوان به ساخت تابلو چلنیوم، حروف استیل، حروف پلاستیک، حروف برجسته، تابلوی راهنمای طبقات و تابلو ساین اشاره کرد. همچنین در این مجموعه نسبت به نیاز مشتری طرح های متفاوت و خلاقانه ای به صورت رایگان طراحی می شود تا اگر صاحب کسب و کار طرح را تایید کرد آن را به ساخت و نصب برسانند.

 

مرکز فروش تابلو راهنمای طبقات - تابلو راهنما
تابلو راهنمای طبقات برای چیست؟

سخن آخر

ایران با قرار گرفتن در جایگاه چهارم در فهرست برترین سازندگان صنعت تابلو در جهان، به‌ خوبی ثابت کرده است که می‌تواند با تولید ۸۰% تابلوی پرطرفدار چلنیوم در سطح کشور، موقعیت بهتری در این صنعت قدرتمند و هر لحظه به ‌روز پیدا کند.
در صورتی ‌که خواننده این مقاله اطلاع ‌رسانی بوده باشید از شما خواهشمندیم برای انتخاب و سفارش تابلوی مورد نظرتان حتما از دانش کارشناسان و استادکاران متعهد کشور بهره‌مند شوید تا هر آنچه در مورد محبوبیت جهانی تابلوها شنیده‌اید با انتخابی معقول، درست و سنجیده به شما ثابت شود.

هر چه تابلوی انتخابی شما از جنس بهتر و مقاومت بالاتری برخوردار باشد و جذابیت ‌های بصری چشمگیرتری در آن گنجانده باشید، این تضمین را به شما می‌دهم که در عرصه تبلیغات کسب و کار خود قدم مهم و بزرگی بر می ‌دارید که نتایج مثبت این انتخاب را در آینده‌ای نچندان دور و با حضور قابل ‌توجه مشتری و حسن شهرت بیشتر کسب ‌و کارتان، شاهد خواهید بود.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

یک دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *