انواع طراحی در گرافیک محیطی

انواع طراحی در گرافیک محیطی

طراحی علائم تصویری (Pictogram)

طراحی علائم و تابلوهای شهری

طراحی روی بدنه ساختمانها

طراحی روی بدنه وسایل نقلیه

طراحی روی وسائل یک محیط

طراحی گرافیکی با ابعاد بزرگ Super Graphics

سیستم های هدایت بصری

طراحی کیوسک های شهری و غرفه ها

بیلبوردها و استندها

طراحی تبلیغاتی به شکل بالن ها، ایجاد نوشته با دود هواپیما، نور و صوت

طراحی مبلمان شهری

طراحی محیطی مراکز فرهنگی و تفریحی تابلوهای سردر فروشگاه ها، مغازه ها، سینماها و کلیه سازمان ها و موسسات دولتی و خصوصی

شایان ذکر است که می توان بعضی از این موارد را در محیط های باز ) گرافیک محیطی فضای باز( و تعدادی را در محیط های بسته )گرافیک محیطی فضای بسته( و تعدادی را در هر دو مورد به کار گرفت.

طراحی علائم تصویری (Pictogram)

گروهی از نشانه های تصویری هستند که به فارسی علائم تصویری یا راهنمایی و به لاتین Pictogramme نامیده می شود. تصاویر آنها غالبا فیگوراتیو است و از تصاویر انتزاعی در آنها کمتر استفاده می شود. طبق تحقیقات روانشناسی تاثیرگذاری پیکتوگرام ها بسیار سریعتر از نوشتار است.

مشخصات یک پیکتوگرام خوب : – در نظر اول قابل فهم باشد. – در مناسب ترین محل نصب شود. – به سرعت در معرض دید قرار گیرد. – از دورترین فاصله به چشم بخورد. – رنگ آن متناسب با محل انتخاب گردد و حتی الامکان ساده باشد.

هر پیکتوگرامی براساس کاربردش در یکی از دسته های زیر جای می گیرد :

ممنوعیت یا جلوگیری (Prohibition)

متضمن حکم یا دستور Mandatory

احتیاط ، توجه ، آگاه کردن Caution

خطر(Danger)

ایمنی و سلامتی ، اضطرار و اورژانس(Safety and emergency)

اطلاعات عمومی(General information)

کد رنگ و شکل در پیکتوگرام :

رنگ قرمز برای خطر این رنگ به علت طول موج بالایش از فاصله ی دور قابل رویت است و بیننده را سریعتر از وجود خطر آگاه می کند.این رنگ همچنین به علت حس گرمایی که به بیننده انتقال می دهد باعث افزایش سرعت گردش خون در بدن می شود و این مسئله سرعت عکس العمل نشان بدن انسان در برابر خطر را افزایش می دهد

رنگ زرد

برای احتیاط رنگ زرد طبیعتی دوپهلو دارد اما مهمترین نکته در مورد آن میزان بالای درخشش آن است، که این خاصیت سبب می گردد که چشم خیلی سریع متوجه آن شود و جوانب احتیاط را رعایت نماید.

رنگ سبز برای کمک و اضطرار، ایمنی و سالمت

رنگ سبز رنگ طبیعت است و طبیعت سالم ترین محیطی است که ما را در بر گرفته است ، با توجه به این کهن الگو ذهن انسان به طور غریزی در برخورد با رنگ سبز احساس امنیت و سلامت می کند.

رنگ آبی برای اطلاع رسانی

اطلاع رسانی از مواردی است که نیاز به بلند فریاد زدن آن نیست در نتیجه می توان از رنگ آبی برای نشان دادن آن استفاده کرد چرا که این رنگ حس آرامش و تعقل را در ذهن انسان ایجاد می نماید.